Növényszigetek: magas ágyás, emelt ágyás (videókkal)
Sok oka lehet annak, ha nem a talajon, hanem megemelve szeretnénk ágyásokat létrehozni. Lehet esztétikai, mert kiemelkedve a talajszintről látványosabb az ágyás. De könnyebb a gondozása is, ha magasabban vannak a növények. Olyan szempontból is praktikus, hogy a földibolhák körülbelül 60 centiméter magasságba már jóval kisebb számban tudnak feljutni, és károsítani.
„A divatos lakótelepi és belvárosi kertészkedés is csak magas ágyások telepítésével képzelhető el. Azokban a nagy kertekben, ahol rossz minőségű a talaj, szintén jó megoldás egy magas ágyás, amit jó minőségű földdel tölthetünk fel” – írja a magyarmezogazdasag.hu cikkében Nagy Z. Róbert.
Magas ágyás telepítésekor nagyon fontos a talajrétegezés, mégpedig azért, mert a magas ágyások nem, vagy csak alig érintkeznek az „igazi” talajjal, annak élővilágával. Ezt az élővilágot kell megteremtenünk még beültetés előtt.
- Alulra kerülhetnek fák, bokrok apró méretű nyesedékei, amit alaposan tömörítsünk;
- a következő egy szerves hulladékból álló komposztálandó réteg legyen;
- erre kerüljenek lehullott falevelek;
- ezután érett komposztréteg jön;
- végül a tetejére friss kerti föld kerüljön.
Az egyes rétegek magasságát a magas ágyás összmagassága határozza meg, egyenletesen, azonos magasságokban terítsük mind az öt réteget.
Feltölthetjük a teljes ágyásmagasságot, mert valamennyit úgyis süllyedni fog, amikor a korhadási folyamatok megindulnak. Szükség esetén felül pótoljuk a földréteget, lehetőleg komposzttal keverve.
Ha fából készült az ágyás, akkor minden esetben béleljük ki agrofóliával a belsejét, hogy ne korhadjon el a keret, és hogy ne tudjon kihullani a föld a kisebb réseken. Az agrofólia a talaj felé átengedi a felesleges vizet is.
Az ágyás magasságánál több szempontot kell figyelembe venni. A túl alacsonynak nem sok értelme van, ha pedig túl magasra építjük, akkor rengeteg föld kell bele. A méretezésnél ügyeljünk a magasság és a szélesség arányára. Ha szélesre építjük, vigyázzunk a magassággal, mert nem fogjuk elérni a közepét. Ugyanezért fontos, hogy körbejárható-e a magas ágyás, vagy egy fal mellett van-e.
Olyan magas ágyás is építhető, amelyik lépcsőzetesen más-más magasságú, a különböző lehetőségekhez és igényekhez igazodva.
Egy emelt vagy magas ágyás arra is megoldást jelent, ha a kertünkben nem megfelelő a talajminőség (pl. túl agyagos vagy homokos a talaj, túl magas a talajvíz stb.). Ilyenkor egy 30-40 cm-es fakerettel kerítsünk körbe egy területet, és töltsük fel jó minőségű talaj és komposzt keverékével.
A magas ágyás előnyei:
- nem kell műtrágyázni, hisz a talajrétegezéssel létrehoztunk egy jó minőségű, tápanyagban gazdag földkeveréket;
- a jó talaj miatt jobb minőségűek az itt termesztett zöldségek, és szebbek az itt nevelt virágok;
- alig kell gyomlálni, és mivel a magas ágyásban nem lépünk a talajra, nincs tömörödés, laza marad a talaj,
- biotermékeket is termeszhetünk, mert nem a fertőzött talajba ültetünk, kevesebb növényvédelmi probléma adódik majd, és szerencsés esetben vegyszerezni sem kell;
- a felesleges víz elszivárog a talaj felé, nem lesz a termőtalajban pangó víz, ami elrohasztja a növények gyökerét, és így a petrezselymet, sárgarépát, retket, salátát is;
- kevesebbet kell öntözni, mivel a komposzttal feltöltött magas ágyás lassabban szárad ki, mert a komposzt jobban megtartja a nedvességet;
- nem kell ásni, csak időnként fel kell tölteni az ágyást komposzt és föld keverékével.