Írd alá most! Mentsük meg a méheket és a gazdákat!
A „Mentsük meg a méheket és a gazdákat!” európai polgári kezdeményezés keretében a Magyar Természetvédők Szövetsége azt kéri, hogy az EU (és aláírásunkkal mi is) támogasson egy olyan mezőgazdasági modellt, amely lehetővé teszi a gazdák és a természet számára, hogy harmóniában éljenek. Magyarországról 15 750 aláírásra van szükség.
A beporzók védelme elengedhetetlen ahhoz, hogy egészséges, változatos gyümölcsök, ételek kerüljenek a tányérunkra. Az ügy ezért egészségünk és környezetünk védelme szempontjából egyaránt fontos.
„Azért fogunk össze az EU minden részéről, hogy felhívást intézzünk egy méhbarát mezőgazdaságért, amely jó a gazdáknak, az egészségünknek és a környezetnek. Ezzel az európai polgári kezdeményezéssel arra szólítjuk fel az Európai Bizottságot, hogy támogasson egy olyan mezőgazdasági modellt, amely lehetővé teszi a gazdák és a természet számára, hogy harmóniában éljenek”
– olvasható a Magyar Természetvédők Szövetsége felhívásában.
Az MTVSZ szorgalmazza, hogy az Európai Bizottság javasolja a tagországoknak és az Európai Parlamentnek az alábbiakat:
- A szintetikus növényvédő szerek fokozatos kivonását az EU mezőgazdaságából, legkésőbb 2035-ig. A folyamatot a legmérgezőbbek betiltásával kell kezdeni: a cél e peszticidek használatának legalább 80%-os csökkentése 2030-ig.
- A biológiai sokféleség helyreállítása. Külön hangsúlyt fektetnek a mezőgazdasági területeken található természetes élőhelyek helyreállítására. A mezőgazdaság és a biológiai sokféleség nem zárják ki egymást, sőt egymást erősíthetik.
- A mezőgazdasági termelők támogatása a beporzóbarát gazdálkodásra való átállásban. Ennek az elkerülhetetlen átállásnak – a kisgazdaságokra alapuló, több lábon álló és fenntartható gazdálkodás előtérbe helyezése által – támogatnia kell a termelőket.
Az EU szabályai szerint ha legalább egymillió uniós polgár kifejezi erre vonatkozó szándékát, azzal jogalkotási javaslat előterjesztésére szólíthatja fel az Európai Bizottságot. A kezdeményezés sikeréhez ezen felül legalább hét tagállamban el kell érni egy lakosságarányos küszöböt.
Magyarországról tizenötezer-hétszázötven aláírásra van szükség.
A petíció ide kattintva található meg, s írható alá, a felhívás teljes melléklete pedig itt olvasható el.