Digitális agrárforradalom Magyarországon
Magyarország első alkalommal adott otthont az idén 13. alkalommal megrendezett Európai Precíziós Gazdálkodási Konferenciának. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára bejelentette, hogy a tárca 100 milliárd forinttal támogatja a gazdálkodók precíziós fejlesztéseire kiírt pályázatot.
A magyar kormányzat komoly munkát folytat a digitalizáció agráriumban és élelmiszeriparban történő elterjesztése érdekében, aminek fontos állomása volt, hogy 2019-ben megszületett a Digitális Agrárstratégia.

Ma a jövedelmező és eredményes termeléshez, a piaci helytálláshoz, a fenntartható és a természeti környezettel összhangban álló termeléshez használható eszközöket ad az agrárgazdálkodók számára a digitális és precíziós technológia – emelte ki előadásában Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.
A magyar és az európai élelmiszer-gazdaságban rejlő tartalékok jobb kiaknázásában óriási szerepe van ennek a technológiának – nyomatékosította az államtitkár, hozzátéve, hogy ez igaz a termelés hozzáadott értékének növelésére, a termelékenység fokozására és a versenyképesség erősítésére csakúgy, mint a környezetvédelmi és klímapolitikai célok megvalósítására.
Ezeknek a módszereknek az alkalmazása ugyanakkor jelentős felkészültséget igényel a gazdálkodóktól, illetve elkerülhetetlen, hogy új ismeretekkel bővítsék tudásukat.
Emiatt mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy mérettől és ágazattól függetlenül minél többük számára elérhetővé váljon ez a tudás, hogy elkerülhetővé váljon a gazdálkodók közötti digitális technológiai szakadék kialakulása.
Ehhez az elméleti és gyakorlati ismeretek oktatását szervesen be kell illeszteni az agrárszakképzés és felsőoktatás, valamint a felnőttoktatás rendszerébe, illetve minden gazdálkodó számára elérhetővé kell tenni a technológiát és a kapcsolódó szolgáltatásokat.
Ennek érdekében az agrártárca 100 milliárd forint, azaz 280 millió euró keretösszeggel hirdetett meg egy olyan pályázati lehetőséget mezőgazdasági termelők számára, amely révén precíziós fejlesztéseket lehet támogatni.