Szabálymódosítással enyhítik a vadlibák károkozását
Bár a gazdálkodók elkötelezettek a természeti értékek megőrzésében, sajnos évek óta konfliktusforrás, hogy egyes természetvédelmi jelentőségű állatfajok tömegesen jelennek meg a mezőgazdasági területeken, és komoly kárt okoznak. Hazánk bizonyos területein a téli vonulás következtében sokszor több ezer egyedből álló vadlibacsapatokról van szó.
Tiszántúli megyéink különösen érintettek ebben a kérdésben. Csak Hajdú-Bihar megyében a védett állatok által okozott károk több mint tízezer hektár nagyságú területet érintenek – számolt be róla a magyarnemzet.hu.
A probléma kapcsán a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) és a Nemzeti Agárgazdasági Kamara (NAK) egyeztetéseket kezdeményezett a jogalkotóval és a hatóságokkal, melynek eredményeként
a napokban hatályba lépett az a vadászati idényeket érintő jogszabálymódosítás, amely enyhítheti a tömegesen hazánkba települő vadlibák okozta károkat.

A rendelet értelmében egységesítik a vadászható vadlúdfajok vadászati idényét, ellentétben a korábbi gyakorlattal, amely szerint egyes tiszántúli megyékben csak decemberben kezdődhetett meg a vadászatuk.
Így a jogszabályban foglalt három vadlibafaj vadászati idénye az ország teljes területén egységesen október 1-től január 31-ig tart.
Úgyszintén változtak az elejtési (teríték) korlátozások is ezen fajok vonatkozásában: az új előírás szerint nyári lúdból, vetési lúdból és nagy lilikből naponta, személyenként összesen legfeljebb hat darab ejthető el, melyből a vetési ludak száma nem lehet több kettőnél.