Szén-dioxidból készülhet a jövő műanyaga?
Zseniális innovációval rukkoltak elő a Torontói Egyetem kutatói. A találékony szakemberek rájöttek arra, hogy miképpen lehet a világ egyik legkártékonyabb üvegházhatású gázából, azaz a szén-dioxidból környezetbarát módon műanyagot előállítani.
A Nature Catalysis című kiadványban megjelent tanulmány szerint a Torontói Egyetem kutatói azokat a körülményeket keresték, amelyek során a legrosszabb hírű üvegházhatású gázt etilénné lehet alakítani, vagyis a műanyagok alapanyagává.

A Ted Sargeant csoport a Canadian Light Source (CLS) kutatóközpont szinkrotronját (részecskegyorsítóját) használták, valamint az intézmény kutatója, Tom Regier által kifejlesztett egyedülállóan új berendezést.
Ezek segítségével a szén-dioxidot elektromos áram és egy katalizátor által segített kémiai reakció használatával más vegyi anyaggá alakítják át – például a kívánt etilénné, ehhez rezet használnak fel katalizátorként.
Ráadásul ennek során sikerül minimálisra redukálni az egyéb káros gázok, például a metán termelődését. A tudóscsoport szerint ez a technológia a szén-dioxid-leválasztás technológiájával párosítva elvezethet a mindennapokban használt műanyagok környezetbarát előállításához, miközben a káros üvegházhatású gázokat eltávolítja.