Németországban 2038 előtt véget érhet a szénkorszak
A szakértők szerint és az energetikai, valamint gazdasági racionalitást is figyelembe véve, a német széntüzelésű erőművek kora az állam által hivatalosan vállalt 2038-as céldátum előtt véget érhet.
„Mindig nehéz elhinni, hogy a nagy iparágak megszűnnek, de a szénkor sokkal hamarabb véget ér, mint azt bárki is gondolná” – fogalmazott Nick Butler a Financial Times hasábjain.
A nemzetközi energiapolitikai és energiabiztonsági szaktekintély úgy látja, hogy 2038 előtt véget ér a szén energetikai felhasználásának korszaka.
Butler szerint az erőművi szénhasználat befejezésére megadott céldátum egyszerűen elég óvatos, és inkább még mindig a szénipar és a fő széntermelő régiók képviselőit támogatja a megoldás és a változás felgyorsítása és akadálymentesítése ellenében. Így a 2038-as vállalás valójában inkább politikai kompromisszumnak tekinthető, semmint az energetika gazdasági törvényszerűségeiből levont következtetésnek. Pedig ezt a helyzetet éppen hogy onnan kell nézni – érvelt a szaktekintély –, hogy a Bundestag valamennyi pártja által megerősített szándék a szénipar számára maga a halálos ítélet.

Az üzenet a befektetőknek, a termelőknek, a fogyasztóknak és a munkavállalóknak is ugyanaz: Németország egyik fő erőforrása megszűnik.
A céldátum pedig azt eredményezi, hogy komoly befektetők már nem tesznek pénzt új széntermelési vagy szénnel működő termelőkapacitásokba. Ideértve Németország 84, jelenleg működő szénerőművét is.
A németországi szénfogyasztás kevesebb mint a felére esett az elmúlt 40 évben, és a következő három évben várhatóan még 30 százalékkal csökken a szén szerepe az energetikában.
A korszakváltás Butler nézete szerint könnyű lesz. Kiemelte: az Északi Áramlat 2 csővezeték fontossága éppúgy növekedni fog, mint a megújuló energiaforrásoké, a szél- és a napenergiacélok pedig 2030-ig a villamosenergia-ellátás 65 százalékának biztosítását írják elő. Ráadásul a jelek szerint a németek is hajlandók megfizetni a változások árát.