Fontos szerepe lehetne a víznek az energiatermelésben
A vízenergia szerepére összpontosít a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 2020-ban megjelenő ötéves előrejelzése a megújuló alapú energiatermelésről. A vízenergia kiaknázásában még vannak lehetőségek, azonban a megújuló alapú termelés utóbbi időben tapasztalt befékezése aggodalomra adhat okot.
A megújuló energiát hasznosító technológiák olcsóbbak lettek, és a korábbiaknál már sokkal kevésbé szorul pénzügyi támogatásra a zöldprojektek indítása. Az IEA szerint azonban az az idő sincs messze, amikor jelentősen megcsappan ezeknek az ösztönzőknek a fontossága.
Továbbra is elengedhetetlen, hogy a kormányok hosszú távra stabil működési kilátásokat teremtsenek a zöldenergiának.

„A vízenergia fontos szerepet kaphat a villamosenergia-termelésben, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében, előállítása pedig költséghatékonyan illeszkedhet be a nap- és a szélenergia közé” – vetíti előre az IEA, hangsúlyozva, hogy független és szigorú szakértői minden technológiát és energiaforrást megvizsgálnak, hogy reális és a lehető legpontosabb energiaadatokkal szolgáljanak.
Ez azért is fontos, mert
a párizsi klímamegállapodás célkitűzéseinek eléréséhez 2030-ig évente 300 gigawattnyi új megújulókapacitást kellene üzembe helyezni,
de a 2018-as globális adat csak 177 gigawatt – mutat rá Fatih Birol, a szervezet ügyvezető igazgatója. A 2015-ben 50 gigawattot sem elérő naperőmű-beruházások 2017-re megkétszereződtek, de 2018-ban már „csak” az egy évvel korábbi eredményt sikerült megismételni.