Rekordmértékben csökkent a szénerőművek termelése
A CarbonBrief szerint a világban idén összesen nagyjából 300 terawattóra árammal kevesebbet állítanak elő szénerőművekben tavalyhoz képest. Ez pedig igazi rekordot jelenthet, hiszen soha nem csökkent annyira a szénalapú energiatermelés, ahogy az előrejelzések szerint 2019-ben fog.
A CarbonBrief az év első tíz hónapjának adatai alapján becsülte meg a várható össztermelést. Az elmúlt 35 évben mindössze három olyan év volt, amikor csökkent a termelés. 2009-ben a gazdasági válság állt ennek a hátterében, 2015-ben pedig a világ legnagyobb szénfelhasználója, Kína megtorpanása.
A jelenlegi csökkenésben szerepe van az egyre inkább előretörő megújuló, nukleáris és gázerőműveknek, valamint a világgazdasági lassulásból fakadóan mérséklődő vagy egyenesen csökkenő energiaigénynek.
A gazdasági lassulás elsősorban Japánban és Dél-Koreában hatott az áramtermelésre. Az Egyesült Államokban és az Európai Unióban azonban látványosan erőre kapott az alternatív áramtermelés. Az EU-ban az első fél évben 19 százalékkal kevesebb szénalapú áramot termeltek, mint egy évvel korábban, a második fél évben ez a szám pedig várhatóan 23 százalékra fog nőni.
Egyetlen év alatt tehát mintegy 20 százalékkal csökken az EU szénenergia-fogyasztása.
Abszolút értékben az USA-ban volt a legnagyobb a visszaesés, miután számos szénerőművet bezártak idén.

A világ legtöbb részén tapasztalható visszaesést Délkelet-Ázsia kompenzálja, ahol az előrejelzések szerint mintegy tíz százalékkal nőhet a szénenergia-termelés.
CarbonBrief szerint soha nem működtek olyan alacsony kihasználtsággal a szénerőművek, mint idén, és ez egyre kevésbé teszi őket gazdaságossá. Egy átlagos erőmű az idő 54 százalékában működött.