Fordulat az olajcégek történetében
A világ egyik legnagyobb olajmultija, a BP gyökeresen megváltoztatta várakozásait az olajkitermelés jövőjét illetően. A vállalat elemzői úgy vélik, hogy a koronavírus-válság felgyorsítja a világ energiaiparának átállását a fosszilis energiahordozókról az alternatív forrásokra.
A cég legfrissebb stratégiai tanulmánya óvakodik attól, hogy előrejelzéseket adjon, ehelyett lehetséges forgatókönyvekről beszél, de ezekből kapásból hármat készítettek a szakértői. A három várakozásban az a közös, hogy
arra számítanak: a következő 30 évben fokozatosan csökkenni fog a kőolaj iránti kereslet.
Az első, a „business as usual” forgatókönyv abból indul ki, hogy a kormányzati energiapolitikák, a technológia fejlődése és a társadalmak érzékenysége ugyanúgy fog alakulni, mint az elmúlt években, azaz a kormányok nem gyorsítják fel a kőolaj kiszorítását a fogyasztásból, mert a választók nem igénylik ezt. Ennek az eredménye az lesz, hogy az olajkereslet helyreáll a koronavírus-válság után, és a kitermelés a 2020-as évek elején érheti el a csúcsát.
A két további forgatókönyv azzal számol, hogy agresszívebb intézkedéseket hoznak a klímaváltozás megelőzése érdekében, így az olajkereslet nem fog teljesen helyreállni a koronavírus-válság után. Ez azt jelenti, hogy elképzelhető, hogy a – szintén már szegényesnek számító – 2019-es napi 100 millió hordós fogyasztás volt a csúcs, és innentől kezdődik a lejtmenet.
„Az, hogy az olajfelhasználás eléri a csúcsát, még nem jelenti azt, vége az olajkorszaknak. A fekete arany nem adja meg magát könnyen, a felhasználás visszaszorulása évtizedeken át tartó, lassú folyamat lesz” – mondta a Financial Times-nak Bernard Looney, a BP frissen kinevezett vezérigazgatója. Ugyanakkor a kilátások megváltozása az olaj jövőjével kapcsolatban átformálja a befektetői várakozásokat.
