Hidrogén az energiapolitikában és a gazdaságfejlesztésben
A hidrogén bizonyos arányban betáplálható a földgázrendszerbe, illetve jelentős szerephez juthat a megújuló villamosenergia-termelés integrálásában, az ellátásbiztonság erősítésében és a közlekedés károsanyag-kibocsátásának csökkentésében – Steiner Attila Magyarország hidrogénstratégiájáról beszélt.
„Magyarország Nemzeti Hidrogénstratégiája ambiciózus, de reális jövőképet felvázolva nyitja meg az utat a hidrogéngazdaság kiépítése előtt, hozzájárulva ezzel a dekarbonizációs céljaink eléréséhez” – mondta Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára a portfolio.hu szerint.
Az államtitkár arra is emlékeztetett, hogy a kormány elkötelezett amellett, hogy Magyarország 2050-ig klímasemlegessé váljon. E cél eléréséhez a karbonmentes és karbonszegény hidrogén az egyik legígéretesebb eszköznek tűnik. Magyarország annak is meg kívánja teremteni a lehetőségét, hogy aktív szereplőjévé váljon az európai hidrogéntérnek. Az új technológiák bevezetése nemcsak a dekarbonizációt szolgálná, hanem növekvő gazdasági potenciált és bővülő munkaerőpiacot is eredményezhet.
„Így a hidrogén egyszerre segíti az energiapolitikai és gazdaságfejlesztési célkitűzéseink teljesítését”
– hangsúlyozta Steiner Attila.

A 2030-ig szóló, de 2050-ig kitekintő stratégia 5 fő területen kíván jelentős változást elérni:
- a hidrogén előállításában jelentősen növelni kell a karbonmentes és a karbonszegény termelési módokat,
- fontos feladat az ipar, valamint a közlekedés tiszta hidrogén általi zöldítése,
- cél a hidrogénfelhasználást támogató villamosenergia- és földgáz-infrastruktúra kialakítása,
- kiemelt cél a hidrogén alkalmazása energiatároló közegként,
- elengedhetetlen az iparági trendek és a hazai erősségek közös metszetében található tevékenységek megerősítése.