Emberi jogi bíróság előtt találhatja magát Norvégia
Nyugat-Európa legnagyobb kőolaj- és földgáztermelője, Norvégia épphogy bejelentette, hogy folytatni kívánja jelenlegi olajpolitikáját, mikor egy maroknyi klímaaktivista „Nép vs. északi-sarkvidéki olaj” címen keresetet nyújtott be az Emberi Jogok Európai Bíróságához az ország kormánya ellen.
Norvég klímaaktivisták arra kérték az Emberi Jogok Európai Bíróságát (EJEB), hogy állítsa le az északi-sarkvidéki olajfúrásokra vonatkozó norvég terveket. A kampány résztvevői azzal érvelnek, hogy a tervezett feltárások megfosztják a fiatalokat a jövőjüktől – számolt be róla a Szabad Európa híroldal.
A keresetet hat 20 és 27 év közötti magánszemély, valamint a Greenpeace és a Föld Fiatal Barátai szervezetek nyújtották be.
Világszerte terjed az a jogi gyakorlat, amelynek részeként a civil felperesek a klímaváltozást okozó nagyvállalatok felelősségre vonásáért fordulnak a bíróságokhoz.
Hollandiában például egy bíróság a közelmúltban a Shellt utasította kibocsátása radikális csökkentésére.

A környezetvédők azzal érvelnek, hogy Norvégia a klímaválság közepette kiadott új olajfúrási engedélyekkel megsérti az alapvető emberi jogokat – szemlézte a Szabad Európa az aktivisták közleményét.
Az ügyben három norvégiai bíróság
– beleértve a legfelsőbb bíróságot is – már a norvég kormány javára döntött, így kimerültek a környezetvédő fiatalok hazai jogi lehetőségei, mielőtt az EJEB-hez fordultak volna.
„Most lépnünk kell az éghajlat és az ökoszisztémák visszafordíthatatlan károsodásának korlátozása érdekében, azért, hogy biztosítsuk a megélhetést a következő generációknak” – idézte a lap Ella Marie Hætta Isaksent, az egyik ifjú aktivistát.
A EJEB-nek először döntenie kell arról, hogy befogadja-e az ügyet, az emberi jogi bíróság szabályai ugyanis előírják, hogy a kérelmezőket közvetlenül és személyesen kell érintenie az állítólagos jogsértéseknek. Az EJEB ítéletei kötelező érvényűek az érintett országok számára – emlékeztetett rá a Szabad Európa.