Olcsón és egyszerűen: szélenergiával a felmelegedés ellen
Az energiaszektor az üvegházhatású gázok fő kibocsátója, a Nemzetközi Energiaügynökség szerint a szénégetésből származó szén-dioxid-kibocsátás a leginkább felelős a globális átlaghőmérséklet emelkedéséért. Ha kezelni szeretnénk az éghajlatváltozást, a szenet ki kell váltanunk megújuló energiaforrásokkal.
A Cornell Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, milyen hatással volna a hőmérséklet emelkedésére az olcsó és jól bevált szélenergia hasznosításának további növekedése.
A Climate tudományos szaklapban publikált új tanulmányuk szerint a szélenergia gyors térhódítása segíthet mérsékelni a globális felmelegedést a század végére – írja az origo.hu hírportál.
A szélenergia megújuló energiafajta, amelynek termelése környezetvédelmi és költségelőnyei miatt rohamos ütemben nő, jelenleg a világ több mint 90 országban telepítenek szélparkokat. A kutatók becslései szerint 2020-ig 742 gigawattnyi szélenergia-kapacitást létesítettek, ebből 35 gigawattot a tengeren.

„Bár az ember okozta klímaváltozás mértéke ijesztő, a kutatásaink azt mutatják, hogy a szélenergia jelentősen csökkentheti az üvegházhatású gázok kibocsátását országos és globális szinten, és mérhetően csökkenti a hőmérséklet növekedését”
– mutatott rá Rebecca Barthelmie, a tanulmány vezető szerzője a ZME Science online tudományos portál szerint. „Mindez technikailag és gazdaságilag is megvalósítható” – fűzte hozzá a kutató.
A szélerőművek a legbizakodóbb forgatókönyv szerint 2030-ra körülbelül 5 gigatonnával, 2050-re pedig több mint 10 gigatonnával csökkentenék a kibocsátást.