Mi lesz a nukleáris energiával Európában?
Bírálóik szerint az atomerőművek sokba kerülnek, a nukleáris balesetek aránytalanul nagy veszélyt jelentenek, és nem megoldott az atomszemét végleges eltárolása sem. Támogatóik szerint az atomenergia biztonságosabb, mint a fosszilisek többsége, és nélkülük elképzelhetetlen a klímaváltozás elleni küzdelem.
Franciaország vezetésével tíz uniós tagállam azért lobbizik, hogy az Európai Bizottság ismerje el az atomenergiát alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásként. Osztrák és német tisztségviselők szerint viszont tévút a nukleáris energia, és a megújuló energiaforrásokhoz ragaszkodnak. Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Magyarország, Bulgária és Románia éppen sok pénzt fektetnének új atomerőművekbe.
A téma rendkívül megosztó Európán belül, ezért az Euronews magyar kiadása megvizsgálta jó néhány európai ország viszonyát a nukleáris energiához.
A sort azokkal az országokkal kezdte a hírportál, amelyekben már leállították, vagy el sem indították sosem az atomprogramot:
- Olaszország a csernobili katasztrófa után döntött úgy, hogy felhagy az atomenergia-termeléssel;
- Görögország a földrengésveszély miatt mondott le atomprogramjáról;
- Portugáliában pedig soha fel sem merült komolyan az atomerőmű-építés terve.

A második kört azok az országok alkották, amelyek most szabadulnának az atomenergiától:
- Németország esetében a Fukusima-I atomerőműben történt 2011-es nukleáris baleset fordította végleg a nukleáris energia ellen a közhangulatot;
- Spanyolországban 2030 és 2035 között fogják kivezetni hét jelenleg még működő atomerőművüket.
Végül a továbbra is atomenergiában gondolkodó országok következtek:
- Lengyelország csak úgy tudja kivezetni a szenet, ha a megújulók mellett atomenergiába fektet, így 2040-ig 6 új atomerőművet nyitnak;
- Magyarországon folyik a paksi atomerőmű bővítése, de az Országos Atomenergia Hivataltól nem kapta még meg a Paks II. projekt az engedélyt;
- Románia két új nukleáris erőművet építene, a meglévő kettőt pedig felújítaná, ez azonban pénzügyileg csak akkor lesz lehetséges, ha az EU zöld utat ad az atomenergiának;
- az Egyesült Királyságban 10 atomreaktor működik, és jelenleg építenek két újat, a Rolls-Royce pedig kis méretű moduláris reaktorok fejlesztésén dolgozik.