Szlovénia döntött: 2033-ig kivezetik a szenet
Szlovéniában a šoštanji széntüzelésű hőerőmű biztosítja a szükséges villamos energia egyharmadát, míg a másik kétharmadot nagyrészt vízerőművekben és a krškoi atomerőműben állítják elő. A szlovén kormány által elfogadott új nemzeti stratégia szerint az ország 2033-ig leállítja a szénalapú villamosenergia-termelést.
A szlovén kormány a stratégiában azt is vállalta, hogy átszervezi annak a két tartománynak a gazdasági életét, amelyben még vannak aktív szénbányák – közölte a szlovén kormányzati kommunikációs hivatal, az UKOM.
A stratégia elfogadásával hozzáférhető lesz a Méltányos Átállást Támogató Alap, amelyhez Szlovénia csaknem 250 millió euró (88,7 milliárd forint) uniós támogatást kap
– emelte ki az MTI közleménye.

A šoštanj hőerőmű hatodik blokkjának rekonstrukciója több mint egymilliárd euróba került, a szlovén sajtó a beruházást egyértelmű kudarcnak ítélte gazdasági és környezeti szempontból is.
Az erőmű 2021-ben csaknem 4 millió tonna szén-dioxidot termelt, a szén-dioxid-kvóta árának megkétszereződése miatt pedig egyre drágább vele áramot előállítani
– idézte fel Kriják Krisztina, az MTI tudósítója a helyi lapok által gyakran megfogalmazott kritikákat.