Ha nincs víz, nincs vízenergia
Az éghajlatváltozás az egyik leginkább kiszámítható és stabil energiaforrást is veszélyezteti. A vízenergia kilátásait igencsak bizonytalanná teszi a klímaváltozás következtében fellépő csapadékhiány, a csapadékviszonyok módosulása, valamint az esőzések és a havazások rendszertelenebbé válása.
Portugáliában a tavaly novemberben kezdődött aszályra tekintettel korlátozták a vízerőművek által villamos energia termelésére használható víz mennyiségét az ivóvízellátás biztosítása érdekében. A vízenergia-termelés többéves mélypontra süllyedt Németországban is, ami hozzájárult a villamosenergia-árak emelkedéséhez. Az alacsony folyóvízszintek mindemellett azon hagyományos erőművek számára is problémát jelenthetnek, amelyek hűtése vagy tüzelőanyaguk szállítása a folyó segítségével történik.
Az Európai Unió összesített megújuló áramtermelésének 2020-ban mintegy harmadát adta a vízenergia. Az ágazat kilátásai azonban a klímaváltozás miatt nem valami kedvezőek a következő évtizedekre: egyre több szélsőségesen vízhiányos időjárásra lehet számítani Európában, különösen a Mediterráneumban várhatók majd a korábbiaknál gyakoribb és hosszabb aszályos időszakok.
