Atomerőművek háború idején
Milyen fenyegetést jelent a háború az ukrán atomerőművekre? – tette fel a kérdést az index.hu hírportál március 8-i, keddi cikkében. Ukrajnában összesen öt nukleáris erőmű található, ezek közül a csernobili már évtizedek óta nem működik. A cikk az erőművek helyzetét, a kilátásokat, valamint a nemzetközi hangulatot vizsgálta.
Csernobil
A csernobili erőmű területén három működő reaktor maradt az 1986-ban történt nukleáris katasztrófát követően, ezeket 2000-ben állították le végleg. A balesetben sérült reaktort betonszarkofág fedi, 2016 óta pedig egy acélkupola is védi. A sugárszennyezett eszközöket, felszereléseket és a többi reaktor elhasznált fűtőanyagát szintén a helyszínen tárolják.
Az ágyúzás vagy a lánctalpak által felvert radioaktív izotópok miatt növekedhet a sugárzás, ahogy az meg is történt február 25-én, de ilyen esetben pár nap alatt leülepszik a por. Komolyabb problémát jelentett volna, ha a sértetlen reaktorokat éri találat, ezekben ugyanis évtizedek óta hűtik a nukleáris fűtőanyagot
Mivel az erőmű közel fekszik a belorusz határhoz, hamar áthaladt rajta a front, ugyanakkor aggasztó, hogy az oroszok túszaként ugyanaz a műszak dolgozik azóta is – húzta alá a hírportál.

Zaporizzsja
Európa legnagyobb atomerőművét a helyi lakosság ellenállása miatt valamivel lassabban, de március 4-én szintén elfoglalta az orosz hadsereg. Ágyúzásuk következtében tűz ütött ki, amelynek oltása során az index.hu szerint az erőmű két dolgozója szenvedett sérüléseket, a tüzet sikerült eloltani.
A zaporizzsjai erőmű reaktoraiban nincs grafit, így nem gyulladhat úgy ki, mint 1986-ban a csernobili.
Mire az oroszok az atomerőműhöz értek, az ukrán irányítók már megkezdték a reaktorok leállítását, ami az üzemanyag több mint harmincórás hűtésével jár. A folyamatba akkor csúszhatna hiba, ha megszűnne az áramellátás, a hűtéshez ugyanis a vizet folyamatosan keringetni kell. Ha a hűtés ilyenkor leállna, a fukusimai erőműben történtekhez hasonló helyzet alakulhatna ki – részletezte a hírportál.
Dél-ukrajnai atomerőmű
Az oroszok által legközelebb elfoglalt ukrajnai nukleáris létesítmény a Kijevtől 350 kilométerre délre található dél-ukrajnai atomerőmű lehet. A dél-ukrajnai erőműben három VVER-1000 nyomott vizes reaktor dolgozik, ezek sem tartalmaznak grafitmoderátort.
Ezek a reaktorok húsz centiméter falvastagságú acéltartályokban működnek, amelyeket kívülről vasbeton vesz körbe, így a természeti katasztrófák és balesetek próbáját kiállnák. De mivel nem tüzérségi csapásokra tervezték őket, ilyesminek csak korlátozottan tudnak ellenállni
– emlékeztetett rá az index.hu cikke.
Ha a dél-ukrajnai kiesik, marad a rivnei és a hmelnickiji erőmű. A rivnei atomerőmű a fehérorosz határtól 65 kilométerre, a hmelnickiji is csak 150 kilométerre található. Ha az áramellátás ellenőrzés alá vonása a stratégiai cél, ezek könnyebb célpontok, mint a dél-ukrajnai erőmű, ugyanakkor közel vannak a nyugati határokhoz.

Plusz egy: Harkiv
A négy működő és egy nyugalmazott atomerőmű mellett a harkivi fizikai kutatóintézetben található kísérleti atomerőmű, amelyet kutatási célokra vagy izotópos orvosi kontrasztanyag előállítására használnak. Az oroszok ezt is tűz alá vették, de itt sem történt baleset – állapította meg az index.hu.
Aggodalom
A világ fizikusai és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség is komoly veszélyre figyelmeztetnek, és sürgetik a feleket, hogy tárgyalásos úton biztosítsák a nukleáris létesítmények biztonságát.