A szénbányák a metánkibocsátás miatt is problémásak
A Global Energy Monitor friss jelentése szerint a világ szénbányáinak metánkibocsátása jelenleg évi 52,3 millió tonna. Ez több, mint az olajkitermelés során keletkező évi 39 millió tonna metán. A szénbányák kibocsátása ráadásul 11,3 millió tonnával nőhet évente, ha a folyamatban lévő bányaprojektek megvalósulnak.
Akár 21,6 százalékkal is megemelkedhet a szénkitermelésből származó globális metánkibocsátás, ha az összes fejlesztés alatt álló bányaprojekt megvalósul
– hangsúlyozza a jelentés, amelyről a greendex.hu adott hírt a Reuters beszámolója alapján.

A metán a szén-dioxidnál 25-ször erősebb üvegházhatású szénhidrogén, a földgáz elsődleges összetevője. Az emberi tevékenység által a légkörbe jutó metán egyharmada az állattartás számlájára írható
– húzta alá a greendex.hu. A szénbányákból felszabaduló metán begyűjtésére folynak ugyan próbálkozások, de egyelőre kevés sikerrel.
A szénkorszak talán véget ért, de az új és működő bányák metánkibocsátása jelenleg ugyanolyan nagy veszélyt jelenthet az éghajlatra, mint a többi fosszilis energiahordozó – nyilatkozta a Reutersnek Ryan Driskell Tate, a GEM kutatási elemzője, a jelentés egyik szerzője.