Ezt lépik a németek az orosz gázimporttól való függetlenedésért
A folyékony földgázt látja hatékony alternatívának Németország az eddig Oroszországból importált földgáz kiváltására, és ennek a terveik szerint két éven belüli megvalósítására jelentős összeget, 3 milliárd eurót különített el.
Nem tudni, mi lesz a sorsa a közelmúltban elkészült Északi Áramlat 2 gázvezetéknek, amely jelenleg is kihasználatlan, ezért Németország eltökélte, hogy lehetőleg már 2024 közepére függetlenedik az orosz energiától – számolt be ról a 444.hu a DWE cikke alapján. A beruházási szándékot, amely szerint úszó LNG-terminálokat terveznek bérbe venni az RWE és Uniper német energetikai vállalatoktól, közleményben jelentette be az ország pénzügyminisztériuma.

LNG (liquified natural gas, vagyis cseppfolyósított földgáz) a szénhidrogén mínusz 162 Celsius-fokra történő lehűtésekor képződik, amelyet aztán tankerhajókkal nagy távolságokra is el lehet szállítani.
A 3 milliárd eurós invesztícióval 4 olyan álló tárolóhajót bérelnének hosszú távra a németek, amelyek képesek fogadni a kikötőkbe megérkező LNG-tankerek szállítmányát, majd a visszagázosítás után azt továbbítani tudják az ország földgázelosztó rendszerébe.
Lehetséges helyszínekként Rostock, Wilhelmshaven és Brunsbüttel kikötői kerültek szóba.
A terminálok már a 2022–23-as télen fogadhatnának tengeren szállított gázt. A váltás a teljes német iparra, azon keresztül az EU, és különösen a német ipari vertikumhoz szervesen kapcsolódó közép- és kelet-európai országok gazdaságára is kihat majd.