Interaktív platform hasonlítja össze a cégek ökolábnyomát
A vállalatok ökológiai tudatosságának annyi aspektusa van, és ezekről annyi adat forog már közkézen, hogy nehéz őket összevetni. Egy amerikai platform az ezer legnagyobb amerikai vállalat környezettudatos gyakorlatait hasonlítja össze a laikusok számára is érthető vizualizációs technikákkal – számolt be a Piacesprofit.hu.
A zöld üzletvitel nem egyszerű téma, tudományos kérdések, több szakterület (ökológia, biológia, fizika, mérnöki tudományok, szervezetfejlesztés stb.) keveredik benne, ráadásul ágazatonként eltérnek a környezetszennyezés súlypontjai is. Hogyan lehet ebben a heterogén adattengerben könnyen párhuzamokat vonni, hogy tisztán láthasson a tudatos fogyasztó, aki zöld terméket szeretne venni?
Ebben szeretne segíteni a The Environmental Explorer nevű platform, amely ingyen hozzáférhető, és az ezer legnagyobb amerikai cég ökolábnyomát, környezetkímélő jó gyakorlatait veti össze.
Összehasonlítja az üvegházgáz-kibocsátásukat, a szennyezőanyag-szivárgásaikat, az áramfogyasztásuk mértékét, a hulladék-újrahasznosításukat.

Tudatos fogyasztók, következetes befektetők
Az Explorer rangsorolja is a cégeket. A platformot a JUST Capital nevű nonprofit szervezet indította el, hogy a fenntarthatóságot fontosnak tartó fogyasztóréteget ellássa adatokkal. 10 000 fő bevonásával készített vizsgálatuk alapján a fogyasztók – kortól, nemtől és politikai beállítottságtól függetlenül – a következő kérdésekben várnak el a felelős és tudatos viselkedést a cégektől:
- a természeti erőforrások használatában (83 százalék);
- a céges környezetszennyezés csökkentésében (78 százalék).

A JUST Capital tevékenysége során ugyanakkor nemcsak a fogyasztókra összpontosít, hanem a pénzpiacokra is: hiszen egyre több az olyan befektetési alap, amely nem kíván olyan cégekbe invesztálni, amelyek nem igyekeznek zöldíteni üzleti tevékenységüket. A JUST Capital a Goldman Sachs Asset Managementtel együttműködésben elindított egy alapot, amelyben olyan cégek részvényei kapnak helyet, melyek üzleti gyakorlata ökológiai értelemben példás.
Borítókép: David Hawgood/geograph.org.uk