Szigorral bír innovációra az EU
Megváltozik 2021-től az energiatanúsítványok európai uniós szabályozása, ezzel szigorúbb jelölési rendszert vezetnek be a háztartási gépeknél és a világításnál. Ez várhatóan innovációra ösztönzi a gyártókat, és még hatékonyabb energiafelhasználással működő eszközök kerülnek piacra.
Ahogy az autóiparban az EU hamarosan életbe lépő új emissziós előírásai miatt, úgy a fogyasztói elektronikai piacon is, igaz, kisebb léptékű, technológiaváltásra kényszerülnek a piaci szereplők az új közösségi tanúsítványrendszer bevezetése okán – adta hírül a Napi.hu.
Ez a lépés nemcsak intenzívebb fejlesztésekre, hanem a munkafolyamatok átalakítására, robotizációra, automatizációra ösztökélheti a gyártókat.
Az intézkedések célja az energiafelhasználás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése. A címkék az energiafogyasztásra vonatkozó információk mellett konkrét adatokat is tartalmazhatnak a termék egyéb lényeges jellemzőiről, például a zajkibocsátásról vagy vízfogyasztásról.

Az Európai Bizottság (EB) becslése szerint ez a rendszer a fogyasztók számára átlagosan évi 500 euró (mai árfolyamon 165 ezer forint) megtakarítást jelent energiaszámláikon. Továbbá az energiahatékonysági intézkedések 55 milliárd euró extra bevételt jelentenek az európai vállalatok számára.
E címkék és szabványok használata segítségével 2020-ra évente körülbelül 175 Mtoe (megatonna olajekvivalens) energiamegtakarítás érhető el az EU-ban, ami nagyjából megegyezik Olaszország éves primer energiafogyasztásával.
Mivel egyre több energiatakarékos terméket fejlesztenek ki, és mivel az A ++ és az A +++ közötti különbség már kevésbé nyilvánvaló a fogyasztók számára, ezeket a kategóriákat fokozatosan újraszabályozzák, és egy egyszerűbb, A-G-ig terjedő skálát vezetnek be 2021 folyamán.