A gyapjú is kaphat második esélyt
Vízszennyezés, hulladékhegyek és mindent elborító mikroszálak – a divatipar bűnlajstroma nemcsak az etikátlan foglalkoztatási szokások, de a környezeti ártalmak terén is meglehetősen hosszú. Az utóbbi években azonban a fogyasztói tudatosság növekedésével egyre több márka mozdul el a körforgásos termelés irányába.
A textilek újrahasznosítása nem csak az új alapanyagok előállításának megspórolása miatt környezetbarát megoldás, a gyorsan változó divat nyomában feltornyosuló szeméthegyekre is megoldást kínál. Ugyanakkor a körkörös termelésre törekvő kezdeményezések gyakran a könnyebben feldolgozható műszálakhoz nyúlnak, ami a mosáskor keletkező mikroműanyagok miatt meglehetősen problémás választás. Pedig más alapanyagok is kaphatnak új esélyt.
A Fjällräven új őszi–téli kollekcióját újrahasznosított gyapjúból állították elő.
A Re-Woolt a svéd márka olaszországi feldolgozóüzemében régebbi ruhákból vagy a gyártás során megmaradt többletgyapjúból – szín alapján szétválogatva és újrafonva – állítják elő, majd új ruhadarabokat készítenek belőlük.
„Amikor csak lehet, ragaszkodunk az újrahasznosításhoz – mondja Christiane Dolva, a Fjällräven újrahasznosítási részlegének vezetője. – Ennek oka, hogy a már feldolgozott anyagok alkalmazása energia- és erőforrás-kímélőbb, mint az új nyersanyag előállítása. A gyapjú lenyűgöző lehetőségeket rejt magában, sokoldalúan alkalmazható, ezért hatalmas pocsékolás lenne, ha nem gondoskodnánk az újrafelhasználásáról. A Re-Wool tökéletesen kiváltja a szűz gyapjút, hiszen maradéktalanul rendelkezik annak előnyös tulajdonságaival.”
Vagyis kiváló hőszabályozó és nedvességelvezető tulajdonságokkal rendelkezik, ezért melegen és szárazon tartja a ruha viselőjét.