Mikrobák hadaival tehetjük fenntarthatóbbá az élelmiszeripart
A fermentációt évezredek óta alkalmazza az emberiség alkoholos italok és tejtermékek készítésére, zöldségek tartósítására. De az eljárás nem csak a bélflóránk számára biztosíthat egészséges táplálékokat, az emberiség növekvő fehérjeigényének kielégítésére is fenntartható megoldást kínál.
Az állati eredetű fehérje megtermelése rendkívüli erőforrásigényével már napjainkban is kihívás elé állítja a környezetet. Az állattenyésztés rendkívül víz- és talajigényes, ráadásul klímaváltozást okozó gázok felszabadulásával is jár. Ráadásul 2050-re a Földön élő, várhatóan mintegy 10 milliárd ember fehérjeszükséglete a mostani mennyiség kétszeresét is elérheti.
A környezetbarát, fenntartható és minél nagyobb népességet kiegyensúlyozottan táplálni képes élelmiszer-előállítás igénye egyre népszerűbbé teszi az alternatív fehérjetermelési eljárásokat.
A növényi alapú és a mesterségesen előállított hús által kínált innovatív megoldás mellett lassan a fermentálás ősi technikája is megkapja a jogos figyelmet.
A mikrobiológiai erjesztés az élelmiszeripar bizonyos területein (például a sör- vagy joghurtgyártásban), illetve a gyógyszergyártásban nagyipari méretek között is bevett gyakorlatnak számít. Ugyanezek a módszerek hozhatják el a fehérjék és zsírok új generációját is, amelyekből a jövőben állati eredetű összetevők nélkül gyártott hús- és tejpótló élelmiszerek készülhetnek.
A fermentációval gyártott fehérjékkel nemcsak a takarmánytermesztésre szolgáló földek kihasználtsága javulhatna, de a betegségeknek kitett állatok esetében jelentős költségeket és problémákat generáló antibiotikumoktól is eltekinthetnénk. Sőt: a fermentálás folyamatában az élelmiszeripar egyéb területein keletkező hulladékok is hasznosulhatnak.