Matolcsy György szerint a környezeti és a társadalmi fenntarthatóság a 21. század döntő tényezője
Beindult a zöld átmenet a világban, a természet kárára már nem lehet erőltetni a gazdasági növekedést – fogalmaz a Növekedés.hu oldalon közölt jegyzetében a Magyar Nemzeti Bank elnöke.
Miért is ne indíthatnánk szellemi mozgalmat annak érdekében, hogy egyre többen, egyre többet és egyre okosabban beszéljünk a fenntartható felzárkózás magyar modelljéről? – teszi fel a kérdést Matolcsy György.
A jegybankelnök a sikeres gazdasági felzárkózás mögött meghúzódó tényezőket elemezve az erős vízió, a jó stratégia, a hatékony kormányzás valamint az erős nemzeti, városállami vagy régiós tudat jelentőségét emelte ki. Századunkban ugyanakkor jelentősen megváltoznak, kiegészülnek a siker feltételei.
Ma már döntő tényező lett az is, hogy a felzárkózás beindítására, majd akár évtizedes működtetésére használt modell hosszú távon fenntartható-e
– mutat rá a Matolcsy György. Mint fogalmazott, „három régi/új tényező vált döntővé: a természet, a társadalom és a pénz. Beindult a zöld átmenet a világban, a természet kárára már nem lehet erőltetni a gazdasági növekedést”.
A társadalmi források is döntővé váltak. „Már csak magas foglalkoztatási szinttel, széles középosztályi liftekkel, a tudástőke állandó bővítésével és a kivételes tehetségek feltárásával, otthoni integrációjával lehet tartós sikert elérni” – mutat rá elemzésében Matolcsy György. „Az értékrend forrásai is felértékelődnek, különösen a versenyszellem, a stabilitás iránti vágy, az igazságérzet és a munka becsülete.”