A nyomtatható és újrahasznosítható telefonok vethetnek véget a nyersanyagpazarlásnak
Az újabb és újabb modellek megjelenésével működő telefonok tömegei végzik a fiókok mélyén, és velük együtt értékes nyersanyagok tűnnek el a süllyesztőben. A mobiltelefonok új generációjával azonban vége lehet ennek a pazarlásnak.
Egy átlagos okostelefon működéséhez apró alkotórészek milliói szükségesek. A fejlesztők eddig csak a technikai vívmányok elérésére törekedtek, a jövőbe mutató multifunkcionalitás felülírta a fenntarthatóságot – mutatott rá az Euronews.
Csakhogy a hardverhez kapcsolódó réz, alumínium és acél alkatrészek gyártási igénye lassan meghaladja a forrásokat.
A Duke Egyetem tudósai egy teljesen működőképes, három szénfestékből álló tranzisztort hoztak létre, amely könnyen nyomtatható 3D-technológiával. A cél, hogy felváltsák az eszközök milliárdjaiban használt és fenntarthatatlan szilíciumos chipeket.
Az újrafeldolgozható tranzisztortechnológia létrehozását a „fából készült szigetelő dielektromos festék”, az úgynevezett nanocellulóz fejlesztése vezette be. Amikor az új eszköz elhasználódik, a fa alkatrészei miatt egyszerűen újrahasznosítható, ugyanígy a papír, amire nyomtatták az áramkört.
.jpg)