Július 29-e után már a föld hitelezi a fogyasztásunkat
Idén július 29-ére esett a globális túllövés napja (Earth Overshoot Day). Ez azt jelenti, hogy az emberiség hét hónap alatt elhasznált annyi erőforrást, amennyi a bolygó megújulóképességének tiszteletben tartása mellett egy évre rendelkezésünkre állna.
Az emberiség jelenleg számos nyersanyagot és természet által nyújtott szolgáltatást (gondoljunk csak a tiszta ivóvízre, az élelmiszer-termelésünket lehetővé tevő talajra vagy a beporzókra) fenntarthatatlanul használ. Ez a kizsigerelés akadályozza az erőforrások megújulását, amivel nemcsak az élővilág többi szereplőjét sodorjuk veszélybe, de a saját boldogulásunkat is alááshatjuk.
A fenntarthatóbb gazdaság megteremtéséhez vásárlóként is hozzájárulhatunk. A Tudatos Vásárlók Egyesülete ehhez az alábbi szempontok tudatosítását és környezettudatos szokások kialakítását javasolja:
- A pénz szavazat. Mindenki saját maga dönti el, mit és kit támogat. Nem kell támogatni a kizsákmányolást, a gyermekmunkát, a környezetszennyezést, a káros és felesleges dolgok tömeges gyártását.
- A kevesebb több! A mennyiség helyett a minőségre érdemes fókuszálni. Csak azt szerezzük be, amire valóban szükségünk van, amit beszerzünk, az pedig legyen tartós darab, hogy az előállítására fordított energia és nyersanyag ne vesszen kárba.
- Érdemes listát írni! Vásárlás előtt tanácsos összeírni, pontosan mire van szükség, a boltláncok ugyanis profi módszerekkel csábítanak felesleges pénzköltésre.
- Helyben, helyit. Ha lehet, érdemes közvetlenül a gazdától, termelőtől vásárolni piacon vagy helyi kisboltban. Érdemes a szezonális élelmiszert kiválasztani!
- Mondj nemet a csomagolásra! A vásárláshoz érdemes táskát/szatyrot vinni, és ha lehet, akkor a csomagolásmentes vagy fenntarthatóan csomagolt áru, valamint a visszaváltható, illetve újrahasznosított csomagolás mellett dönteni.
- Olvasd el a címkét! Ne dőlj be a megtévesztő jelzéseknek, keresd a hiteles tanúsítványokat.
- Javíttass! Kerülni kell az egyszer használható, eldobható dolgokat, amelyek tömeges előállítása és kidobása energiapazarlással és környezetszennyezéssel jár. Ami elromlott, javíttasd meg, ha lehetséges, vásárolj használtat.