A kibocsátás növekedése nélkül is nőhet a gazdaság?
Kaushik Basu egyetemi tanár, a Világbank korábbi főközgazdásza szerint a gazdaság növekedése nem szükségszerűen jár a föld, illetve a légkör rombolásával, ahogy a zöldtechnológiák térhódítása sem csak a környezet számára jár majd haszonnal.
A klímaváltozás elleni harc és a technológiai fejlődés pedig magasabb hozzáadott értékű emberi munkát, végső soron pedig a jelenleginél sokkal gyorsabb gazdasági növekedést hoz majd – mondta a Nemzetközi Közgazdasági Társaság volt elnöke az 59. Közgazdász-vándorgyűlésen.
A félreértés abból adódik szerinte, hogy sokan összekeverik a gazdasági és környezeti kibocsátást, pedig az egyik nőhet úgy, hogy a másik csökkenjen.
Basu szerint a deglobalizációs folyamat erősen átmeneti, a gazdaság zöldítése pedig nem lassítja, hanem gyorsítja majd a növekedést. Ugyanakkor ő is lát kockázatokat: így például egyáltalán nem biztos, hogy az emberiség egyáltalán létezni fog a jövőben. Jelentős károkat okoztunk ugyanis a környezetnek, de összességében mégis optimista a kilátásokat illetően.

Elmondása szerint viszont valamit ezzel kapcsolatban meg kell tanulni: a GDP-növekedés nem egyenlő azzal, hogy mennyit termelünk fizikai jószágokból. Ha például jobb szolgáltatásokat termelünk, akkor a GDP-növekedés jelentős lehet, miközben a fizikai kibocsátás csökken.
Ezt a hibát gyakran elkövetik azok, akik a növekedést hibáztatják a környezetszennyezésért, de a közgazdászoknak nem szabad elkövetniük ezt a hibát – hangsúlyozta Kaushik Basu.