Az MNB a klímaváltozással járó kockázatokat is szem előtt tartja
A Magyar Nemzeti Bank makroprudenciális, vagyis a pénzügyi rendszer kockázatait kezelő politikája keretében a klímaváltozással kapcsolatos zöldátállást, valamint a pénzügyi szektor digitális átállását is segíti.
Az MNB publikálta 2021. évi makroprudenciális jelentését, amely az elmúlt egy év intézkedéseit, a piaci szereplők alkalmazkodását és a szabályozói lépések szélesebb körű gazdasági hatásait mutatja be.
A jelentés kiemelt témaként foglalkozik a klímaváltozás potenciális rendszerkockázati következményeivel és azok lehetséges kezelésével. Ezzel kapcsolatban a jelentés hangsúlyozza:
Az éghajlatváltozással járó tartós környezeti változások reálgazdasági veszteségeket és közvetetten pénzügyi stabilitási kockázatokat is okozhatnak.
Ezek felméréséhez további, részletesebb adatokra van szükség – mutatnak rá.
Ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy a bankrendszer nemcsak elszenvedője lehet a klímaváltozásnak, de aktívan támogathatja is a gazdaság zöldítését. Például az elavult épületállomány korszerűsítését és energiahatékony épületek építését célzó hitelek nyújtásával, illetve a fenntarthatóságot elősegítő és szem előtt tartó beruházások és iparágak finanszírozásával.
Az MNB számos intézkedést hozott a zöld-lakáshitelezés támogatása érdekében, többek között 2021 októberében elindítva 200 milliárd forint keretösszegű Zöld Otthon programját. Emellett a jelentés szerint a jövőben a makroprudenciális eszköztár JMM-előíráshoz (JMM: jelzáloghitelfinanszírozás-megfelelési mutató) hasonló további célzott alkalmazása is segítheti a klímakockázatok mérséklését és a zöldszempontok figyelembevételét.
.jpg)