A szénhulladékból is kivonhatók az okostelefonokhoz használt ritkaföldfémek
A szénégetésből visszamaradó hamu újrahasznosítása olcsóbb, könnyebb és környezetbarátabb, mint a nemesfémek bányákból történő kitermelése.
A neodímium, az európium, a terbium és más ritkaföldfémek, amikről korábban alig hallottunk, napjainkban mágneses és elektromos tulajdonságaik miatt az érintőképernyők, elektromos járművek és szélturbinák fontos alapanyagaivá váltak.
A bányászatuk ugyanakkor drága és nem hatékony, mivel már kis mennyiségek kitermeléséhez is igen nagy földterületeket kell felásni.
James Tour, a Rice Egyetem kémikusa és kollégái most egy új módszert dolgoztak ki e ritka fémek kitermelésére. A technológia lehetővé teszi a ritkaföldfémek kivonását és újrahasznosítását a hamuból és a szénporból, ami nagy mennyiségben képződik a szénerőművek salakanyagaként.
Az új technológiai eljárásban a hamut kvarccsövekbe helyezik, és egy másodpercig nagyfeszültségű áramot vezetnek keresztül rajta, hogy 3000 Celsius-fokra hevítsék fel. Ez a gyors melegítés feltöri a hamuban lévő mikroszkopikus üveggömböket, amelyek ritkaföldfémeket tartalmaznak. A folyamat oxiddá alakítja a fémeket, amik lágy savakkal már könnyebben elválaszthatók.
Minden tonna salak csak körülbelül fél kilogramm ritkaföldfémet tartalmaz, de a több évtizedes szénégetésből egész hamuhegyek maradtak fenn, ezért az a mennyiség, amit kivonhatunk, óriási
– mondja Tour. A technológia arra is alkalmas, hogy visszanyerjük a rirkaföldfémeket a vörösiszapból – az alumíniumgyártás alatt keletkezett melléktermékből –, valamint a porrá őrölt háztartási elektronikai hulladékokból.
