Üzleti szempontból is érdemes fenntarthatónak lenni
A versenyelőny és a fogyasztói elvárások egyaránt ösztönzik a vállalatok fenntarthatósági átállását, ami ráadásul elősegíti az energia- és szállítási költségek megspórolását, illetve a munkavállalók elégedettségét. Két skandináv vállalat, a VELUX és az IKEA egy beszélgetés keretében ismertette, mit jelent számukra és miként csapódik le a működésükben a fenntarthatóság.
„Rövid távon versenyelőnyt jelent, ha egy vállalat fenntarthatóan működik” – mondta el Mészáros Krisztián, a VELUX kelet-közép-európai regionális alelnöke, majd hozzátette, hogy a fenntarthatóság ma már egyébként sem választható lehetőség, hanem a jövőt megalapozó gazdaságfejlesztési irány.
Az eseményen Bálint Attila, az IKEA fenntarthatósági vezetője elmondta: a gyártó vállalatok számára a vásárlói döntések meghatározóak, ezért fontos a fenntartható működés és termelés.
Ráadásul a fenntarthatósági beruházások megtérülnek, így nem az a kérdés, hogy belevágjanak-e ezekbe, hanem, hogy melyik az a legjobb technológia, amit választaniuk érdemes.
A lakberendezési áruház fenntarthatósági törekvései a termék teljes életútját érintik, aminek része a megújuló anyagokból készült termékek előállítása és eljuttatása fair ellátási láncon keresztül a vásárlókhoz, valamint a bútorok újrahasznosítása.
Mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy a cég 2030-ra klímapozitívvá váljon, és elérje, hogy a termékei 100%-ban újrahasznosított és/vagy megújuló anyagokból készüljenek.
A szakértők kihangsúlyozták, hogy a termékek élettartama központi kérdés a fenntarthatóságot illetően, valamint az is, hogy a munkavállalóik is magukénak érezzék a cég céljait, ők is be legyenek vonva a kisebb kibocsátási célok elérésébe.
Szakács-Módos Eszter, a VELUX műszaki igazgatója szerint törekednek arra, hogy minél kevesebb legyen a selejt, az üveg esetében például 3-4%-os megtakarítást tudnak elérni az új technológiák segítségével.
Az ablakok gyártásához rengeteg faanyagra van szükségük, ezek kizárólag tanúsított forrásból származhatnak, nem lehet erdőirtásból, természetvédelmi területről származó fa az alapanyagaik között.
A gyártás során keletkezett fahulladékot fűtőanyagként használják már 35 éve. Összességében a keletkező hulladék 99%-át valamilyen formában újrahasznosítják, vagy újrahasznosításra küldik, helyben báláznak és tömörítenek, hogy az elszállítással járó lábnyomot is csökkentsék. Környezeti lábnyomuk további csökkentésére már a beszállítóktól is megkövetelnek bizonyos vállalásokat.
