A bitcoinbányászat éleszti újra az amerikai szénerőművek kialvóban lévő tüzét
A megcsappanó kereslet miatt és a szennyezés csökkentése érdekében az Egyesült Államokban fokozatosan visszaszorultak a szénerőművek. Jól példázza ezt a Montana államban működő, 115 megawattos szénerőműnek a története, amely 2020-ban már csak 46 napot üzemelt. Ekkor azonban megérkeztek a kriptobányászok.
2018-ban egyszer már az erőmű bezárása is felmerült, azonban 2020 végén a Marathon nevű, bitcoinbányászattal foglalkozó cég megvette és megmentette a pusztuló szénerőművet – számolt be róla a The Guardian nyomán a 444.hu.
Az erőmű melletti kb. 8 hektáros területre több mint 30 ezer Antminer S19 típusú, kriptovaluták bányászásához használt számítógépet telepítettek, és az egész gépparkot az erőműre kötötték.
Ennek megfelelően az erőmű szén-dioxid-kibocsátása megugrott: 2021 második negyedévében 187 ezer, a harmadik negyedévben pedig 206 ezer tonna szén-dioxidot bocsátott ki.
2021 végére az erőmű és a számítógépek is „megközelítőleg teljes kapacitáson” működtek a Marathon közleménye szerint.
„Elborzadva néztem, mi történik, szörnyű fordulat ez” – mondta a Guardiannek Anne Hedges, a Montanai Környezetvédelmi Információs Központ nevű környezetvédő szervezet társigazgatója.
A bitcoinbányászat világszerte egyre több energiát használ, egyes kimutatások szerint a globális energiafogyasztás fél százaléka bitcoinbányászatra megy, ami több mint az 5,3 millió lakosú Norvégia áramfogyasztása.
