A fosszilis ipar gigantikus projektjei alááshatják a klímacélok megvalósítását
A The Guardian kutatása alapján az olaj- és gázipari nagyvállalatok számos olyan gigaprojektet terveznek, amelyek fenyegetik a 1,5 fokos éghajlatvédelmi cél elérését.
A vállalatok hatalmas befektetései az új fosszilis tüzelőanyag-termelésbe csak akkor térülhetnek meg, ha az országok nem tudják gyorsan csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást – márpedig a tudósok szerint ez létfontosságú lenne – emlékeztet az Index.
Az olaj- és gázipar rendkívül változékony, de hihetetlenül jövedelmező, különösen akkor, amikor az árak magasak – mint jelenleg az infláció miatt.
Az elkövetkező évek kolosszális kifizetései ellenállhatatlannak tűnnek az olajtársaságok számára, annak ellenére, hogy a világ klímatudósai februárban kijelentették, hogy a fosszilis tüzelőanyagok további felhasználása azt jelentené, hogy elszalasztjuk az utolsó esélyt arra, hogy „mindenki számára élhető és fenntartható jövőt biztosítsunk”.
A tervezett projektek részletei nem könnyen hozzáférhetők, de a The Guardian információi szerint:
- A fosszilis tüzelőanyag-ipar rövid távú terjeszkedési tervei 195 „szénbombát” tartalmaznak – olyan gigantikus olaj- és gázprojekteket, melyek egyenként legalább egymilliárd tonna szén-dioxid kibocsátást eredményeznének.
- A legnagyobb olajtársaságok az évtized hátralévő részében napi 37 ezer millió forintot fognak költeni új olaj- és gázmezők kiaknázására, amelyeket nem lehet elégetni, ha a globális felmelegedést jóval 2 fok alatt akarjuk tartani.
- Általában a Közel-Kelet és Oroszország kapja a legnagyobb figyelmet a jövőbeli olaj- és gázkitermeléssel kapcsolatban, ugyanakkor az USA, Kanada és Ausztrália a legnagyobb bővítési tervekkel rendelkező országok közé tartozik.
