Lehet környezetbarát egy erdőben felépített bútorgyár?
Egy ipari park helyett egy norvég erdőben kapott helyet a Vestre kültéri bútorgyára. A 6500 négyzetméteres építmény egyben egy passzív ház is, ami zöldtetővel, napelemekkel, valamint hulladék-újrahasznosítási és víztisztítási lehetőségekkel is fel van szerelve.
A bútorgyártó egy norvég erdőben, Magnor falu közelében üzemelteti új egységét. A BIG építésziroda tervezésében készült épületnél a fenntarthatóságot több eszközzel és technológiával biztosítják – ismertette a Portfolio.
Az épületet egyrészt energiahatékony passzív házként tervezték, az építmény tetejét és környezetét összesen 1200 napelemmel építették be.
A Vestre szerint 90%-kal kisebb az energiafogyasztásuk egy hagyományos gyárhoz képest.
A kereszt alakú épület négy dupla magasságú szárnyból áll. Az egyes szárnyak falai mögött egy technikai folyosó kapott helyet, ahol a gyártási folyamat során keletkező hulladékokat újrahasznosítják, a fém alkatrészek mosásához szükséges vizet megtisztítják, valamint megszűrik, így a 90%-át vissza tudják forgatni a folyamatba.

A faforgácsot és fűrészport összegyűjtik, és egy biomassza-erőműben villamos energiát nyernek belőle.
Az építés során fontos szempont volt, hogy minél kevesebb fa kivágásával jöhessen létre a gyártósor, ahol a beruházás miatt szükséges volt a talaj kiásása, ott később visszatelepítéssel biztosították annak megőrzését.
A vállalat állítása szerint ez a projekt összhangban van a párizsi megállapodásban meghatározott globális célokkal, melyek szerint 2030-ig a felére kell csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ez az értékelés azonban nem veszi figyelembe az épület teljes életciklusa során keletkező fogyasztásokat, beleértve a Vestre gyártási folyamatához kapcsolódó kibocsátásokat is.
Így összességében a The Plus elnevezésű gyár végül nem éri el a nettó nulla szintet, amelyet minden régi és új épületnek 2050-re el kellene érnie.