ENSZ-konferencia a tengerekbe kerülő műanyagról
Évente nyolcmillió tonna műanyag kerül a tengerekbe. A szennyezés visszafordíthatatlan károkat okozhat az óceánok élővilágában – figyelmeztet az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP).
Az óceánok kritikus helyzete az egyik fő téma az ENSZ Nairobiban zajló, háromnapos környezetvédelmi konferenciáján (UNEA) is. A tanácskozáson az ENSZ szakosított szervezete arra szólította fel az országok kormányait és a magánszektort, hogy mérsékeljék a műanyagból készült termékek gyártását. „A gyökerénél kell kezelni a problémát” – mondta Erik Solheim, az UNEP igazgatója.
Egyre több tengerparttal rendelkező ország ismeri fel a gondot és dönt az egyszer használható műanyag zacskók betiltása mellett, mint legutóbb Kenya is tette. Indonézia – ahol Kína után a világon a legtöbb műanyagot gyártják – vállalta, hogy 2025-ig 75 százalékkal csökkenti az óceánba kerülő műanyag mennyiségét.

Környezetvédelmi szervezetek szerint azonban mindez kevés: az ENSZ-nek menetrendet kell felállítania a tengerek műanyagszennyezésének teljes felszámolására.