A saját jó példánk is ragadós
Nem csak mások viselkedése adhat inspirációt, ha egy területen sikerélményben van részünk, könnyen lendületbe jöhetünk. Egy új kutatás alapján ez a környezettudatosság terén is így működik. Amerikai viselkedéskutatók a szelektív komposztgyűjtés bevezetésének hatásait vizsgálva jutottak erre az eredményre.
Számos ügyet tudnánk felsorolni a tengerek szemétszennyezésétől a túlzott vízfelhasználásig, amelyekkel kapcsolatban az egyéni döntések megváltozásával nagy előrelépést érhetne el az emberiség. De hogyan lehet rávenni az egyént, hogy szűkös energiáiból a környezetre való figyelemre is áldozzon?
Az Ohiói Állami Egyetem kutatása biztató eredményre jutott. A viselkedéskutatók a túlcsorduló hatás vizsgálatára egy olyan kerület lakosai körében végeztek felmérést, ahol a közelmúltban került bevezetésre a szerves hulladékok szelektív begyűjtése.

Túlcsorduló hatásról beszél a viselkedéspszichológia, ha egy új szokás felvétele további pozitív vagy negatív változásokat indít el: például amikor valaki sportolni kezd, és ezzel párhuzamosan az étkezése is tudatosabbá válik, vagy (negatív túlcsurdulás) a nagyobb salátafogyasztás ürügyén megemeli a csokiadagját.
A kutatás alapján Costa Mesa lakosai
a szelektív hulladékgyűjtés bevezetését követően a környezettudatos életmód más aspektusaiban is tudatosabbá váltak: jobban odafigyeltek a takarékos víz- és energiahasználatra, a tudatos vásárlásra.
A kutatók szerint ez részben az emberi psziché azon sajátosságával magyarázható, hogy törekszünk a gondolkodásunk és cselekedeteink közötti összhang fenntartására.
A kutatást vezető Nicole Sintov kiemelte, az eredmények fontos információval szolgálhatnak a döntéshozók számára is, felhívva a figyelmüket arra, hogy egy környezetbarát intézkedés hasznosságát mérlegelve a járulékos pozitív hatásokat is érdemes tekintetbe venniük.