Mocskos szemétlerakó lett a Csomolungmából
Ugye, milyen idegesítők azok a turisták, akik a világ elszigetelt részein keresik az érintetlen természetközeli életet, aztán jól felháborodnak, amikor a helyszínen egy csomó szuvenírárusba és Lonely Planetet szorongató turistákba botlanak? Nincs ez másként a világ legmagasabb hegycsúcsával sem – írja az index.hu.
A kereskedelmi hegymászás évek óta temérdek bevételhez juttatja a Csomolungmát. A kőgazdag hegymászók szívesen kifizetik a feljutás költségeit, de környezetvédelmi hozzájárulást nem fizetnek. Pedig sok szemetet hagynak hátra: fluoreszkáló sátrakat, kiürült gáztartályokat, illetve emberi ürüléket – tökéletes állapotban megőrizve az utókornak és az arra járóknak.
Idén több mint 600 hegymászó kísérli meg a feljutást a csúcsra, de ez a hulladék mennyiségén is érződik. Egy serpa, aki 18 alkalommal mászta meg a Mount Everestet, elkeserítőnek nevezte a látványt.

A helyzetet súlyosbítja, hogy a globális felmelegedés miatt megolvadtak a gleccserek, visszahúzódott a jeges hótakaró, és előbukkant minden szemét, amit a turisták az elmúlt 65 évben szétszórtak.
2017-ben a nepáli hegymászók csaknem 25 tonna szemetet és 15 tonnányi emberi ürüléket takarítottak el a hegyoldalból.