Saját szemete betegíti meg a fogyasztói társadalmat
A mikroműanyagok hatáskutatása elég friss terület, ezért egyelőre rengeteg a bizonytalanság, de egy biztos: ha továbbra is ilyen mértékben halmozódik a világ vizeiben a műanyag szemét, nem sok jóra számíthatunk.
Az emberi szervezetbe kerülő apró műanyagszemcsékről már megállapították a kutatások, hogy erősen ártalmasak lehetnek az egészségre – ennek mértéke attól függ, pontosan milyen vegyületről van szó.
A brit MRC-PHE Centre for Environment and Health kutatóinak tanulmánya szerint
a mikroműanyag belélegezve vagy lenyelve felhalmozódhat a szervezetben,
toxicitást okozhat, amely erős immun-választ, allergiás reakciókat válthat ki.
A hatásokat viszont nehéz pontosan meghatározni, amíg nem tudjuk, hogy az emberi szervezetben milyen mértékű jelenleg az átlagos felhalmozódás, és az milyen tüneteket okoz.
.jpg)
A szemcsék az emésztőrendszerben felhalmozódva erősen károsíthatják a sejteket. Az úgynevezett ABS-műanyagot gyakran használják borítások, gyerekjátékok előállításához, ezekből magas hőmérsékleten rákkeltő anyag (butadién) válik ki, de Fank Kelly, a londoni King’s College professzora szerint
a testbe bekerülő kisméretű műanyag darabkák a baktériumok melegágyaként is funkcionálnak, ahol könnyebben életben maradhatnak és szaporodhatnak.
Az elég kicsire felaprózódó, nanometrikus méretű műanyagok pedig felszívódhatnak a keringési rendszerben, bejuthatnak a szervekbe, ahol felhalmozódhatnak és kardiovaszkuláris vagy akár idegrendszeri problémákat is okozhatnak.
De mégis hogy jutnak be a mikroműanyagok a szervezetünkbe?
A hulladékok nagy része a tengerbe kerül, felaprózódik, a tengeri élőlények szervezetében pedig felhalmozódik, majd őket elfogyasztva az emberi szervezetbe is bekerülnek ezek a káros anyagok.
Az apró műanyagszemcsék fellelhetők már csap- és palackozott vizekben is, de ami talán a legijesztőbb, a levegő is tele van velük.
Egy vizsgálat szerint egy zuhanyzás alkalmával 100 ezer darab műanyag részecskét öblítünk le magunkról, mivel a legtöbb ruha már tartalmaz műanyagrostokat, melyek használat közben súrlódnak, töredeznek, végül bejutnak a levegőbe, onnan pedig a szervezetünkbe.

Szerencsére a törvényhozók és a fogyasztók egyre több országban tesznek lépéseket a válság elkerülése érdekében, a Merce.hu cikke összegyűjtötte a legújabb nemzetközi és hazai kezdeményezéseket is.
Borítókép: erik forsberg/flickr.com