A tengeri teknősök több mint fele eszik műanyagot – ami akár halálos is lehet
A világ vizeiben élő tengeri teknősök több mint fele eszik műanyagot, amelyből akár egyetlen darab is halálos lehet egy ausztrál kutatás szerint – számolt be az MTI alapján az origo.hu.
Az ausztrál kormány tudományos ügynökségének (CSIRO) ezer teknős vizsgálatával végzett elemzése szerint az állatok 52 százaléka evett műanyagot. Ez a tengeri teknősök minden életciklusában megtörténik, de általában fiatalkorban a leggyakoribb.
A Scientific Reports című tudományos lapban megjelent tanulmány szerzői szerint
egyetlen darab műanyag lenyelése 22 százalékos valószínűséggel az állat pusztulását okozza, a 14 darab műanyagot elfogyasztó teknősök pedig már az esetek 50 százalékában elpusztulnak.

„Tudtuk, hogy a teknősök sok szemetet fogyasztanak, de nem voltunk biztosak abban, hogy tényleg műanyag okozta az állatok halálát, vagy csak éppenséggel műanyag volt a szervezetükben, amikor elpusztultak” – idézte Chris Wilcoxot, a CSIRO kutatóját az ügynökség pénteki közleménye. Az eredmények alapján bebizonyosodott:
„Egyetlen műanyagdarab is képes megölni egy teknőst. Néhány vizsgált állat csupán egyetlen darabot fogyasztott el, ami elég volt ahhoz, hogy megölje.”
„Az egyik esetben a belei átszakadtak, egy másikban a puha műanyag elzárta a bélrendszert – mondta Kathy Townsend, a Queenslandi Egyetem munkatársa.
A műanyag tengeri felhalmozódása egyre nagyobb problémát jelent. Becslések szerint csak 2010-ben 4,8-12,7 millió tonna műanyagszemét került bele a világ óceánjaiba szárazföldi forrásból. Várhatóan ez a mennyiség a jövőben exponenciálisan növekedni fog. Ez hatalmas veszélyt jelent a tengeri élővilágra, főként azért, mert beleakadnak a szemétbe vagy lenyelik azt.