Új komposztálótelepek létesülnek az országban
A komposztálási kapacitás növekedése várható Magyarország több településén. A fejlesztéssel tovább csökken a lerakásra kerülő hulladék mennyisége, több szerves hulladék téríthető el a hulladéklerakótól és értékesíthető komposzttermék állítható elő.
A „KEHOP 3.1.2 A biológiailag lebomló hulladék eltérítése a hulladéklerakótól” című pályázat keretében Magyarországon még több településén valósulhat meg a zöldhulladék szakszerű komposztálása. A pályázat koordinálását, előzetes elbírálását – jogszabályi kötelezettségének eleget téve – az NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Vagyonkezelő és Koordináló Zrt. végezte.
A komposztálással történő hasznosítás megvalósítható közvetlenül a keletkezés helyén, elkerülve az anyag hulladékká válását, vagy megfelelő szelektív gyűjtés, majd elszállítás után nagyobb komposztálótelepeken.

A komposztálótelepeken a komposztálás történhet nyílt vagy zárt térben. A csarnok építéséhez és a nagy technikai berendezések gyártásához sok energia és nyersanyag szükséges.
A szabadtéri komposztáláshoz ugyanakkor csak terület szükséges, ahová a mobil gépeket telepítik, és ahol a szerves hulladékot ún. prizmába rakják.
A rendszerfejlesztés keretén belül több település – köztük Dunaújváros, Polgárdi, Oroszlány, Dömsöd, valamint Cegléd – bővítheti ki hulladékgyűjtési rendszerét. A telephelyeken nyílt téri prizmás komposztálás valósul majd meg a fejlesztésnek köszönhetően.
Csak ezt a 6 települést figyelembe véve, hozzávetőlegesen 23 265 tonna/év zöld- és biológiailag lebomló hulladék hasznosulhatna az új telephelyeken értékes talajjavító, tápanyagban gazdag komposztként.