Merre jár a mikroszál?
Egy amerikai kutató elsőként tett kísérletet arra, hogy modellezze a környezetbe jutó műanyag mikroszálak mozgását. Az eredmények fontos adalékokat szolgáltathatnak a műanyagszennyezés jövőbeli felszámolásához.
A környezetbe számos forrásból kerülnek apró műanyagrészecskék – kozmetikumokból, műszálas textíliákból és csomagolóanyagokból – egyre aggasztóbb koncentrációban szennyezve a vizeket, a talajt, sőt az élő szervezeteket – írja a ScienceDaily.
Nicholas B. Engdahl, a Washingtoni Állami Egyetem kutatója az Advances in Water Resources című tudományos folyóiratban publikált tanulmányában arra kereste a választ,
hogyan viselkednek a mikroszálnak a környezetbe jutva: folyamatos mozgásban vannak, és egyenletesen terjednek, vagy összegyűlnek bizonyos területeken.
Ezek az információk hozzásegíthetnek minket ahhoz, hogy a jövőben hatékony erőfeszítéseket tegyünk a környezet megtisztítására. A kutató új, fizikai alapú szimulációs eljárást alkalmazva arra az eredményre jutott, hogy a mikroszálak mozgása elsősorban méretüktől és a víz sebességétől függ.
A hosszabb szálak hajlamosak leülepedni, míg a rövidebbek komplex mintázatok szerint, a vízben oldott anyagoknál gyorsabban mozognak.