Passzold vissza tesó! – Mobiltelefonnal a csimpánzokért és a gorillákért
A Jane Goodall Intézet, az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet Egyesület kampányt indított a magyar háztartásokban található, használaton kívüli mobiltelefonok visszagyűjtésére.
A tönkrement vagy elavult készülékeket az emberek elpakolgatják különböző rejtett zugokba, ahol aztán évekig lapulnak, amíg egyszer csak kidobásra kerülnek – nem is sejtjük, mekkora kincs megy így veszendőbe.
A mobiltelefonok előállításához szükséges koltán nevű ásványt Afrikában, veszélyeztetett fajok, gorillák és csimpánzok élőhelyén bányásszák, felemésztve erdeiket.
Mi az a koltán?
A koltán nevű ércből nyerik a tantál nevű fémet. Ezt kondenzátorbevonatok készítésére használják, így megtalálható a mobilokban, a laptopokban, GPS-ekben, táblagépekben.
A koltánbányák jó része illegális. A bányákból az ércet gyakran Kigaliba (Ruanda) csempészik, melyet „Coltanville”-nek is neveznek. Ruanda annyi koltánt exportál, amennyi hivatalosan nincs is az országban, így próbálják a DRC-ből érkező fémet tisztára mosni. A koltánt hajóval szállítják Kigaliból a nyugat-európai országokba, amivel gyakorlatilag lehetetlenné teszik az érc eredetének követését.

Az illegális bányászat a gorillák otthonául szolgáló Kahuzi-Biega Nemzeti Park, Itombwe Rezervátum, Virunga Nemzeti Park (határ)területein történik.
2018-ban 5 100 000 000 mobil jutott a 7,6 milliárd emberre. 1996 óta 6 000 000 ember halt meg a koltánbányászat következtében.
Számítások szerint, ha a növekedési tendenciák ebben az ütemben folytatódnak, 2025-re 5,9 milliárd előfizető lesz. Ebből következően 2020-ra a koltánkereslet meghaladhatja az 1000 tonnát. Ha azonban a használt mobiltelefonokban található ásványok újrahasznosításra kerülnek, akkor ezen ércek bányászata csökkenni fog.
A kampányban részt vevő szervezetek ezt szeretnék elérni, így elhatározták, hogy a használaton kívüli mobilokat újrahasznosítás céljából összegyűjtik.
Arra kérnek mindenkit, hogy nézzen körül otthon, keresse elő az elfeledve heverő telefonokat, és dobja be valamelyik gyűjtőponton a kihelyezett dobozba.
A zárt dobozokban összegyűlt használt telefonokat a Jane Goodall Intézet magyarországi partnere, az Inter-Metal Recycling Kft. fogja újrahasznosításra átvenni, ahol egy zárt láncolaton keresztül kerül feldolgozásra – vagyis senki sem fogja tudni a készülékeket eltulajdonítani vagy az azokban lévő adatokat megszerezni.
Ha szeretne valaki gyűjtőpontot a munkahelyén, az irodaházban, ahol dolgozik, az iskolában, ahol tanul, vagy akár csak egy rendezvényen tudja biztosítani a kampány megjelenését, és meg is hirdeti a leadás lehetőségét, akkor bátran jelentkezzen az info@janegoodall.hu e-mail-címen.
A gyűjtőpontok jelenleg még csak kialakítás alatt vannak. Ezek pontos helyszíneiről, indulásukról a Jane Goodall Intézet Facebook-oldalán lehet tájékozódni.