Az óceáni hulladék nem csak az indulatokat fűtheti
Az óceáni műanyaghulladékból egy új technológia segítségével akár üzemanyag is készíthető, ami fokozhatja a tengerek megtisztítására tett erőfeszítéseket.
Nem kétséges, hogy a műanyaghulladék az emberiség egyik legnagyobb problémája. A csendes-óceáni szemétsziget kétszer akkora felületen fedi le az óceánt, mint Texas területe, a becslések szerint 1,8 billió darab hulladékot tartalmazhat.
A műanyaghulladék csökkentésének szükségessége adott ötletet az Indiana államban található Purdue Egyetem csapatának, amely kifejlesztett egy új kémiai átalakítási folyamatot, amely kifejezetten a poliolefinhulladékra irányul – írja az Interesting Engineering nyomán a Hulladékvadász.

A fejlesztés a feltalálók szerint a poliolefinalapú műanyagok 90 százalékának hasznosítását teszi lehetővé:
„A hulladékból sokféle értékes terméket tudunk előállítani, köztük polimereket, könnyűbenzint (szénhidrogének keveréke) és tiszta üzemanyagokat”
– mondta Linda Wang, az egyetem professzora és a technológiát fejlesztő kutatócsoport vezetője. „Átalakítási technológiánk potenciálisan növeli az újrafeldolgozó ipar nyereségeit és csökkenti a világ műanyaghulladék-készletét” – foglalta össze az előnyöket a kutató.
A tudósok olyan eljárást hoztak létre, amely a műanyagot a könnyűbenzinné (napfta), egy gyúlékony folyékony szénhidrogén-keverékké alakítja. Az így kapott könnyűbenzint más vegyi anyagok alapanyagaként lehet felhasználni, vagy speciális oldószerekké, illetve más termékekké alakítható, beleértve az üzemanyagokat is.
A kutatók becslése szerint az éves üzemanyagigény 4 százalékát tudnák így előállítani.
Wang most potenciális befektetőket vagy partnereket keres, hogy a technológiát a kereskedelemben is értékesíthessék.
