A szemét a legszebb természeti csodákat sem kíméli
A Belize közelében fekvő Nagy Kék Lyuk a világ egyik legszebb természeti csodája. Szakértők egy csoportja az utóbbi időben elkezdte alaposabban is feltérképezni a viszonylag kevéssé ismert, 124 méter mély és 318 méter széles víz alatti víznyelőt.
A kutatók a közelmúltban hozták nyilvánosságra vizsgálataik eredményét – írja a Live Science alapján a 24.hu. Az expedíció során hanghullámok segítségével mérték fel az üreget, a különböző objektumokról és formációkról visszaverődő hangok alapján pedig elkészítették a Nagy Kék Lyuk 3D-s térképét.
A kutatás során igen izgalmas dolgokra, például hatalmas cseppkövekre is bukkantak. A szakértők azt is kiderítették, hogy a Nagy Kék Lyuk egy igazi kagylótemető. A víznyelő ugyanis tele van olyan különböző fajokhoz tartozó puhatestűekkel, amelyek valószínűleg belehullottak az üregbe, majd nem tudtak kikecmeregni onnan.
A vizsgálat azonban ennél elkeserítőbb dolgokat is feltárt:
az üreg alja telis-tele van műanyag palackokkal.
Richard Branson, a Virgin Group és az Ocean Unite alapítója, illetve a csapat tagja szerint a páratlan természeti kincsre komoly fenyegetést jelent a környezetszennyezés és a klímaváltozás.
