Kínos is, tilos is
„Abban bízunk, hogy a TeSzedd! akcióval sikerül az emberek szemléletét jó irányba formálni, és egyre többen megértik: a szemetet nem összeszedni, hanem eldobni kínos” – jelentette ki Weingartner Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium fenntarthatóságért felelős államtitkára.
A politikus a Magyar Nemzetnek nyilatkozva arról is beszélt, azon dolgoznak, hogy a szemetelés környezetkárosításnak minősüljön, és büntetőjogi következményei legyenek.
A TeSzedd! eredményeit értékelve Weingartner Balázs elmondta: az előzetes várakozásoknak megfelelően az idei akció a „legek” hetének bizonyult, a megtisztított helyszínek, a részt vevő önkéntesek és az összegyűjtött hulladék mennyiségét tekintve is. Ugyanakkor kiemelte: „a TeSzedd! kampány is akkor lehet sikeres, ha a gazdasági szereplők, a társadalom és a kormányzat együttműködik az ügyben”.
A gazdasági szereplők a csomagolóanyagok mennyiségének csökkentésével, a vásárlók a tudatosabb termékválasztással, az állam pedig ösztönző vagy szabályozó eszközök révén járulhat hozzá a szemetelés visszaszorításához.

„El kell érni, hogy a keletkező hulladék kezelése és elhelyezése ne történhessen szabálytalanul. Meggyőződésem, ha nagy a visszatartó erő, kevesebben rakják le illegálisan a hulladékukat” – fogalmazott az államtitkát. Ennek érdekében az Innovációs és Technológiai Minisztérium azon dolgozik, hogy a szemetelés környezetveszélyeztetésnek minősüljön, és büntetőjogi következményeket vonjon maga után.
Az illegális hulladéklerakók felszámolására kiírt önkormányzati pályázat kapcsán Wiengartner Balázs kiemelte: az, hogy a január 28-án megnyitott pályázatot február 8-án le kellett zárni, arra utal, nem túlzóak a becslések, amelyek szerint akár 10-12 ezer illegális lerakópont is lehet hazánkban. Ezért azon dolgoznak, hogy lehetőség szerint további forrásokat vonjanak be a programba – derül ki Borsodi Attila Magyar Nemzetben megjelent interjújából.