Vak szemétválogató robottal kísérleteznek
A hulladék szortírozása egyelőre jórészt emberi feladat, de kutatók dolgoznak a módszeren, amellyel nagyobb fokú gépesítéssel lehetne megoldani a környezetvédelem szempontjából kulcsfontosságú problémát.
A világban keletkező szemét mennyisége komoly problémát jelent, amelyre az egyik megoldást a hulladékok hatékony szétválogatása jelentheti. A feldolgozók egy részében ugyan már vannak automatizált folyamatok, de az MIT és a Yale kutatói most egy teljesen új megközelítéssel igyekeznek fogást találni a szeméttengeren – számolt be a Bitport.
A RoCycle névre keresztelt robot az anyagmeghatározásnál egyáltalán nem támaszkodik vizuális érzékelőkre. A gépi kar a tárgyak méretét szenzorosan megismerve igyekszik megfelelő fogást találni a célponton, majd a nyomásra adott reakciót továbbítja az algoritmusnak, amely az adatokból viszonylag jó eséllyel kitalálja, hogy konzervdobozról vagy műanyag pohárról van szó.
A gépi látás ennél a feladatnál tényleg nem elengedhetetlen, mivel az anyagok meghatározásában ez egyre kevesebb segítséget jelent.
A gyártók az újrahasznosított, környezetbarát(abb) új csomagolásaikat szeretik a vásárlók számára már megszokott régi formákba, színekbe öltöztetni, azaz egy konzervet kiváltó újrahasznosított tároló simán lehet konzerv alakú és fémes színű.
Pusztán a gépi tapintásra támaszkodva, a RoCycle a tesztek során 85 százalékos pontossággal dobálta be a különböző fém, üveg és műanyag tárgyakat a megfelelő kosárba rögzített pozícióból. Azonban ez az arány jelentősen romlott, amint futószalagon érkezve kellett 27-féle tárgyat szortírozni. Ennek ellenére több szem többet lát, azaz a kutatás következő fázisában már azon dolgoznak a szakemberek, hogy a tapintást látást imitáló szenzorokkal egészítsék ki.