A rosszul kezelt hulladék ölni tud
A legfrissebb jelentések szerint a rosszul kezelt hulladék miatt több százezer, de akár egymillió ember is meghalhat évente a fejlődő világban, pedig a baj könnyen megelőzhető lehetne.
A szegényebb országokban gyakran nem veszik komolyan a településeken felhalmozott hulladékkal együtt járó veszélyeket, ami napról napra, hétről hétre növeli a könnyen megelőzhető betegségek terjedését – írja a Tearfund jótékonysági szervezetének felmérése alapján az Origo.
A rosszul kezelt hulladék miatt évente több millió ember szenved, és közülük 400 ezer és 1 millió közé tehető azok száma, akik belehalnak a kórokozók okozta fertőzések miatt kialakult betegségekbe.
A rosszul kezelt hulladék már évtizedek óta problémát jelent, ám a le nem bomló műanyag megjelenése a kutatók szerint tovább rontotta az eleve szörnyű helyzetet:
a műanyaghulladék elzárja a vízi utakat, és jelentősen hozzájárul a pusztító árvizekhez, és így a betegségek további terjedéséhez. Ráadásul a hulladékok elégetésével káros toxinok szabadulnak fel, ami jelentős levegőszennyezést okoz.

A jelentés szerint a fejlődő országokban minden második percben egy emeletes háznyi műanyaghulladékot égetnek el.
És ezzel nincs vége a kártételek sorának, amelyeket a szegény országok a műanyag miatt elszenvednek: a plasztik bomlása toxikus vegyi anyagok felszabadulásával járhat, a szennyezés nyomán megszűnnek a halászati lehetőségek, elfogyasztása veszélyezteti a tenyészállatokat, látványa pedig a turistákat riasztja el.
A múlt héten számos ország egy petíciót írt alá a műanyaghulladékok fejlődő országokba történő áramlásának csökkentése érdekében, és vannak arra vonatkozó jelek is, hogy egyes vállalatok kísérleteznek a probléma megoldásán, ám ezeket a próbálkozásokat a környezetvédők egyelőre úgy írják le, mint „egy csepp az óceánban”.