Környezettudatosságból jól állunk, körültekintésből már nem annyira
A hulladékkezelés területén a papír igazi sikertörténetnek számít: 2016-ra az Európai Unió területén 72 százalék fölé sikerült tornázni az újrahasznosítás arányát. Ugyanakkor úgy tűnik, az érzékeny információkat tartalmazó iratok előzetes ledarálásáról hajlamosak vagyunk megfeledkezni.
Míg az elektronikai hulladékok, így például a mobiltelefonok esetében sokakat a túlzott elővigyázatosság és adataik féltése tart távol attól, hogy készülékük leadásával gondoskodjanak azok újrahasznosításáról, az érzékeny adatokat tartalmazó iratok esetében sem a vállalkozások, sem a magánszemélyek nem járnak el kellő körültekintéssel – derült ki a Inspira Research felméréséből.
A Fellowes megbízásából elvégzett kutatás során
egy fővárosi szeméttelepen mérték fel, hogy a magánszemélyek, cégek mennyire bánnak elővigyázatosan az adatokkal, mennyire figyelnek oda a biztonságos megsemmisítésre.
A Fellowes megbízásából elkészített kutatás során 200 kilogramm szelektíven gyűjtött papírhulladékot néztek át, amelyből 30,8 kilogramm tartalmazott szenzitív adatokat. A közlemény szerint a 30,8 kilogramm, érzékeny adatokat tartalmazó irat között leginkább kitöltött szerződések, együttműködési megállapodások, éves beszámolók, személyes okmányok, céges pályázatok, adópapírok voltak, zömmel családi cégektől.

A magánszemélyek is meglehetősen hanyagul bántak dokumentumaikkal, találtak magánemberek egészségi állapotára vonatkozó leleteket, recepteket, szövettani eredményeket, de sajnos még a nagyobb vállalatok leselejtezett és kidobott papírjai között is voltak „elrettentő példák”, így egy stadion tervrajza, benne a biztonsági berendezésekkel és a tartószerkezetről szóló „eszmecseréről” írt jegyzetekkel.
Az eredmények alapján a környezet szempontjait már jól érvényesítjük a papírhulladékok kezelésében, de az adatbiztonságon még van mit javítanunk.