Moszkva is nekigyürkőzik az újrahasznosításnak
A 12 milliós orosz fővárosban hatalmas mennyiségű hulladék keletkezik naponta, ennek mértékét az újrahasznosítás révén tervezik csökkenteni.
Az orosz hatóságok remélik, hogy a kommunális hulladék 50 százalékát fel lehet majd dolgozni, ha sikerül hatékonyan megszervezni a szelektív gyűjtést. Jelenleg a moszkvai szemét 88 százaléka lerakókba kerül – írja az Euronews.
A szakemberek szerint a siker kulcsa a lakossággal történő kommunikáció lesz.
Az embereket meg kell tanítani, hogy mit és milyen tárolóban kell külön elhelyezni, ahogy ez történt azokban az országokban is, ahol hagyománya van a szelektív hulladékgazdálkodásnak.

A Greenpeace adatai szerint Oroszországban évente 60 millió tonnányi kommunális hulladék keletkezik, aminek 7-8 százalékát hasznosítják újra. Emlékezetes a 2017-es hulladékkrízis, amikor hangos tiltakozásokat szerveztek környezetvédők a természetkárosító szemételhelyezés miatt. Oroszország harminc régiójában mutattak példát illegális hulladéklerakókra.
Egy év elteltével Vlagyimir Putyin elnök bejelentette, hogy a nemzeti ökológiai projekttel összhangban a lakossági szilárd hulladék 36 százalékának újrahasznosítása a cél, amit 2024-ig kell elérni.
Oroszország a párizsi klímaegyezmény ratifikálásával vállalta, hogy megteremti a hulladék-újrahasznosítás alapjait. Az orosz vezetés célja, hogy ezt az egész országban meg is valósítsa, de egyelőre a régióknak csak egy részében adottak a szükséges feltételek.