Űrszemétészlelő és -megfigyelő radart adtak át Németországban
A radar a Föld körül alacsony pályán – 200 és 2000 kilométer közti távolságban – keringő űrszemetet észleli és figyeli meg.
A Föld körül keringő űrszemetet megfigyelő radart avattak fel Koblenz mellett – közölte kedden a Német Űrközpont (DLR). A 44,5 millió euróból készült radar fejlesztése és építése öt évig tartott.
A műholdak működtetői a radartól kapott adatok segítségével lelassíthatják űreszközeiket, vagy megváltoztathatják repülési magasságukat, hogy elkerüljék az űrszeméttel való ütközést.
A Fraunhofer Intézet által kifejlesztett Német Kísérleti Űrmegfigyelő és Nyomkövető Radart (GESTRA) a német hadsereg egy bázisán helyezték el.

Walther Pelzer, a DLR űrigazgatóság vezetője és igazgatósági tagja kiemelte, hogy a kísérleti radar döntő mértékben hozzájárulhat a Föld-közeli pályán keringő műholdak biztonságához.
Amint a GESTRA 2021 elején megkezdi működését, Németország nekiláthat saját katalógusának összeállításához, amelyben az adatok alapján összegyűjtik a Föld-közeli pályán keringő objektumokat.
„Pontosan tudnunk kell, hogy mikor és hol vannak a műholdak és a több tízezer űrszemét, hogy elkerülhessük a katasztrofális ütközéseket” – mutatott rá Thomas Jarzombek, a német szövetségi parlament tagja, a német űrpolitika szövetségi kormányzati koordinátora.