Csapdába ejtik a dunai műanyagot, hogy feltárják a hulladékban rejlő potenciált
Szeptember 21-én hivatalosan is átadták Budapesten a Duna első hulladékcsapdáját (Litter Trap). A csapda által összegyűjtött hulladék átvizsgálásra és elemzésre kerül, miközben feltárják újrafeldolgozási potenciálját.
Budapesten kísérleti projekt indul a műanyag és egyéb hulladékáramok Dunából való kiszedésére. A különböző szervezetek széles körű együttműködésében megvalósuló egyéves kísérleti projektnek az oktatás és a szemléletformálás is fontos eleme lesz – derül ki a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének közleményéből.
A Litter Trap a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem előtt helyezkedik el, az Európa Hajó meglévő kikötőjéhez rögzítve.
A csapda összegyűjti a folyó jobb partján, a fősodorban lebegő hulladékok egy részét.
Az úszómú nem használ közvetlenül energiát, passzívan, a folyó áramlását használja ki a lebegő hulladékok begyűjtésére, ily módon a telepítés és az üzemeltetés nem okoz környezetterhelést. A műanyagok Budapesten történő kinyerésével megelőzhető a Duna és a Fekete-tenger további műanyagszennyezése. A CLEAR RIVERS – a Litter Trap fejlesztője – 2017 óta dolgozik a Litter Trap megvalósításán Hollandiában, Belgiumban, Indonéziában és Malajziában.
A hulladékcsapdában található makroműanyagok és egyéb hulladékok mennyiségét és összetételét folyamatosan elemzik, hogy világosabb képet kapjanak a Duna hulladékszennyezettségéről.
A kísérleti projekt része egy oktatási program, amelyben a diákokat hívják meg, hogy a projekt megvalósítóival közösen gondolkodjanak a megoldásokon.
A kísérleti folyamat során hasznosítani kívánt makroműanyagok elemzésre és válogatásra kerülnek újrahasznosítás céljából. Ebben a PET Kupa mint helyi partner tapasztalatai és szakértelme, illetve a CLEAR RIVERS által fejlesztett termékek jelentik majd a kiindulópontot. A projekt célja, hogy az új, tartós termékek hozzájáruljanak a műanyagszennyezés tudatosításához, és elősegítsék a folyók megtisztításának finanszírozását.
A projekttel kapcsolatos további részletek a KSZGYSZ oldalán olvashatók.