Egy igazán káprázatos hír a csillogás szerelmeseinek
A jelentős mikroműanyag-szennyezést generáló kozmetikai csillámok alternatíváját hozták létre cambridge-i kutatók. A látványát tekintve semmivel sem visszafogottabb, viszont ártalmatlan „tündérpor” növényekből készül.
A környezetbarát csillámot fapépből, gyümölcsökből, zöldségekből és egyébi növényi alkotórészekből kivont cellulóz nanokristályokból állítják elő, a folyamathoz a lepkeszárnyak és a pávatollak látványos és tartós színei szolgáltatták az inspirációt:
a színt és a csillogást az apró kristályok által kialakított szerkezeten megtörő fény hozza létre, így nincs szükség festékekre.
A kutatók a gyártáshoz szükséges vékony cellulózfilmet ipari berendezéseken történő megmunkálásra is alkalmassá tudták tenni, így reményeik szerint a lebomló és ártalmatlan cellulózglitterek pár év múlva már széles körben elérhetővé válhatnak.
A „hagyományos” csillámok leváltása mindenképp örvendetes fejlemény lenne: a kozmetikai ipar csak Európában 5500 tonna mikroműanyagot használ fel évente, aminek jelentős része a lefolyón keresztül a természetes vizekben és a talajban végzi. A szintén elterjedt ásványi pigmentek megmunkálása ugyanakkor több száz fokon történik, ezáltal tetemes energiafogyasztásért és szén-dioxid-kibocsátásért felelősek.
